Miasteczko Twin Peaks” to kultowy serial Davida Lyncha, który opowiada o tajemniczym miasteczku i zagadce morderstwa Laury Palmer. Więc gdzie leży Twin Peaks? I jak to się stało, że poznałam Laurę Palmer? 

Tak, tak – na tym wideo jestem właśnie z nią (z Sheryl Lee) i nie napadłam jej znienacka jak szalona fanka! Jak to się stało, że pewnego wieczoru w jednym z lepszych hoteli w Seattle piłyśmy szampana?

Przyznaję: ten humor na wideo jest iście szampański częściowo przez bombelki i częściowo dzięki samej możliwości spędzenia kilku godzin w towarzystwie aktorów grających w Twin Peaks. A że takiemu szczęściu trzeba pomagać no i człowiek jeść musi… były też frytki z majonezem. No dobra – może to nie hollywodzki kawior, ale zamówiłam (bo kto bogatemu zabroni…) i jedli wszyscy!

Pamiętacie historię opowiedzianą w Miasteczku Twin Peaks?  Można ją analizować pod wieloma różnymi kątami: filozoficznym, religijnym, a nawet politycznym.
Można też pomyśleć o ontologignej walce dobra ze złem, bo gdy agent specjalny Dale Cooper – główny bohater serialu – przyjeżdża do Twin Peaks wyjaśnić sprawę morderstwa, szybko okazuje się, że mieszkańcy miasteczka skrywają wiele tajemnic. No ale gdzie jest to miasteczko – gdzie jest Twin Peaks?

Filmowe Miasteczko Twean Peaks w rzeczywistości nie istnieje, ale miejsca w którym film był kręcony możecie znaleźć niecałe 48 kilometrów od Seattle.

Miasteczko Twin Peaks dziś

Kilka kultowych miejscówek z serialu jest w North Bend. Dlatego, jeśli szukacie Double-R Diner, baru serwującego najlepszy placek z wiśniami piekielnie dobrą kawę to wpadniecie na 137 West North Bend do miejsca, które nazywa się Twede’s Cafe.

W filmie właścicielką baru jest Norma Jennings (Peggy Lipton), którą odwiedza tu Duży Ed (Everett McGill). W barze W barze Dale Cooper pije kawę i od czasu do czasu widuje ‚Pieńkowa Damę’ (Log Lady – Catherine E. Coulson).

W dniu naszych odwiedzin to ja przypomniałam trochę Log Lady.

Przyszliśmy na placek wiśniowy i cholernie dobrą kawę…

Dziś, w barze Twede’s Cafe można napić się piekielnie czarnej kawy i zjeść wiśniowego placka. Skusiliśmy się w nim również na śniadanie, po czym moja wątroba stanowczo zaprotestowała. Dlatego, jedzenia w tym miejscu raczej nie polecam i zamawiacie na własne ryzyko.

Bar oprócz charakterystycznego wystroju, czerwonych barowych stołków i typowych amerykańskich ‚seatting booths’ oferuje gościom małą galerię zdjęć z filmu. Na ścianie budynku, tuż obok parkingu i bocznej uliczki znajdziecie charakterystyczny pejzaż ze znakiem drogowym „Welcome Twin Peaks”.

Dzie leży Twin Peaks
Charakterystyczne czerwone stołki w Double-R Diner

Wodospady Snoqualmie z budynkiem Salish Lodge & Spa (filmowy The Great Northern Hotel)

Salish Lodge and Spa, Snoqualmie Falls
Salish Lodge and Spa, Snoqualmie Falls

80-metrowe wodospady to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całym stanie Waszyngton (35 min samochodem od Seattle). Przy górnej krawędzi wodospadu Snoqualmie znajduje się luksusowy Salish Lodge & Spa, który w Twin Peaks grał The Great Northern Hotel. W tym hotelu zatrzymuje się agent specjalny Dale Cooper i poznaje córkę właściciela Audrey Horne.

Góra Si – zwana również Twin Peaks

Góra mierzy 1270 m wysokości i znajduje się tuż obok miasteczka North Bend. Góra Si leży po zachodniej stronie Gór Kaskadowych. Po szlakach wędruje tu rocznie 100 000 turystów. Według wierzeń plemienia Snoqualmie góra Si to martwe ciało księżyca.

Mount Si
źródło: Mount Si

Góra była tłem dla wielu kadrów Twin Peaks np. w kadrze, w którym widać znak drogowy „Welcome Twin Peaks„.

The Blue Pine Lodge – w którym mieszkali Pete’a (Jack Nance) i Catherine Martell (Piper Laurie) oraz Josie Packard (Joan Chen), zagrał hotelik Kiana Lodge nad zatoką Puget. Tuż przed budynkiem na niewielkiej plaży zobaczycie tzw.”pień Laury” – miejsce, w którym Pete znalazł ciało zamordowanej dziewczyny.

„Most Ronette” to most na którym zostaje odnaleziona druga ofiara Boba, Ronette Pulaski. Dzięki Ronette udaje się sporządzić portret Boba. Most Ronette to tak na prawdę most kolejowy Reinig, którym transportowano drewno do Snoqualmie Falls Lumber Company, który w filmie zagrał tartak Packardów.

A jeśli nie oglądaliście jeszcze Twin Peaks – czas to nadrobić!
W 2017 roku po 25 latach pojawi się nowy sezon Twin Peaks!

Jak poznałam Laurę Palmer

Pewnego dnia internetowe algorytmy zasugerowały, że mogłabym być zainteresowana wydarzeniem odbywającym się w Seattle Art Museum (SAM). Przetarłam oczy ze zdziwienia i kilka razy upewniałam się, że to prawda! SAM organiozwało pokaz filmu „Fire Walk with Me” z prelekcją i pytaniami publiczności do aktorów: Sheryl LeeWendy RobieGaryego Hershbergera.

Takie atrakcje za jedynie $10! Tylko dziesięć dolców?!!!
Nie było opcji – musiałam iść!

Pojawiliśmy się w SAMie wciąż niedowieżając! Ale przecież SAM to poważna i szanowana instytucja, w końcu jesteśmy w Seattle, Twin Peaks kręcony był tuż obok, do Hollywood stąd bliżej niż do Warszawy, a ludzi przed salą tylko przybywało…

W pewnym momencie na korytarzu pojawił się jeden z organizatorów i donośnym speakerskim głosem oznajmił, że po filmie odbędzie się dodatkowe spotkanie VIP z aktorami… Teraz wiedziałam już, że nie ma opcji i że takie okazje się po prostu chwyta, bo niby kiedy, jak nie dziś będe miała taką szansę?!

Był film, były pytania do aktorów i prywatne 3-godzinne spotkanie z aktorami w hotelowym barze. Nigdy nie byłam osobą, która podchodzi do sławnych ludzi i prosi ich o wspólne zdjęcie. Chyba po prostu nie wiem jak to się robi i wyobrażam sobie, że jeśli ktoś rzeczywiście w jakiś sposób mi imponuje jestem po prostu onieśmielona i puszczam buraka. A w przypadku aktorów i piosenkarzy… Cóż, traktuje ich zazwyczaj jak normalnych ludzi takich, jak Ty i ja. Ludzi, którzy po prostu mają mniejszy lub większy talent i np. zagrali w produkcjach, jakie akurat przypadły mi do gustu.

Ale w tym przypadku – no dobra! Twin Peaks to legendarny film i jak mogłabym nie zagadać?! Szczególnie, że jestem już na tym spotkaniu? Nie zrezygnowałam jednak z podejścia: „Oni też są ludźmi” i ponieważ byłam już głodna zamówiłam frytki.
A frytki to świetny lodołamacz! Tak Sheryl, Wendy jak i Gary zajadali się nimi ze mną pomiędzy kolejnymi łykami wina.

Rozmowa z aktorami z Twin Peaks 

Przy wysokim okrągłym stoliku rozmawiałam z Sheryl o prawach kobiet, czarnym proteście w Polsce i o Polonii na północno-zachodnim wybrzeżu USA.

Wedy Robie to szalenie miła i ciepła osobą – taka, z którą chce się spędzić całe popołudnie na pieczeniu świątecznych pierników. Opowiedziała mi, że najśmieszniejszą sytuacją w jakiej spotkała się z przedstawieniem postaci Nadine było pewne halloween. Wendy mieszka w Kalifornii. Dzieciaki biegały od domu do domu zbierając słodycze w jej sąsiedztwie i naturalnie zapukały też do niej. Gdy ta otworzyła, zobaczyła przed sobą małą rudą dziewczynkę w stroju czirliderki z czarną opaską na oku. Stała przed nią mała 5- letnia wersja Nadine z Twin Peaks. Zazwyczaj podczas zbierania słodyczy gdzieś w oddali, za plecami dzieciaków stoją ich rodzice lub opiekunowie pilujący, by zabawa przebiegała bezproblemowo.

Gdy mama dziewczynki zobaczyła „prawdziwą” Nadine wpadła w małą panikę, a dziewczynka nie zdając sobie sprawy z sytuacji wyrecytowała „Trick ‚r Treat” i czekała tylko na garść słodyczy. Gdy Wendy zapytała ją za kogo się przebrała mała odpowiedziała:

„Nie wiem, to mama wybierała kostium!”

 

 • Ale fajne! Ja akurat w zeszłe wakacje pierwszy raz oglądałem ten serial 🙂

  • Anna Sycz

   W takim razie jesteś na świeżo – już za rok, po 25 latach, nowy sezon <3

 • Natalia Jaranowska

  Na piekielnie dobrą kawę i placek z wiśniami nie musisz mnie namawiać!!! 🙂

  • Anna Sycz

   Już słyszę muzykę z Twin Peaksa 😉

 • Wspaniale opowiedziane! O tej kawie napisałaś w taki sposób, że nabrałem na nią ochoty… mimo, że normalnie kawy nie pijam 😉
  Dawid

  • Ania

   Kawa jest czarna jak diabli 😉

  • Anna Sycz

   Kawa była tam akurat najlepsza… Co znaczy, że Agent Cooper miał rację ją zachwalając 🙂 Śniadania pewnie jadasz Dawidzie – ale tam akurat nie polecam 😉

 • Pingback: Pierwsza wizyta w Seattle - I love pierogies()